Yüz ağrısının nedenleri

0
313

Pek çok kişi yaşamının bir döneminde yüzünün bir bölümünde sancı veya bir ağrı hisseder. Yüz ağrısı sebebine bağlı olarak devamlı bir sızı veya keskin kuvvetli bir spazm şeklinde görülebilir. Basit ev tedavileri çoğu zaman fayda sağlar, ancak temporal arter iltihaplanması gibi bazı ağrı sebeplerinin ciddi olma potansiyeli yüksektir ve tıbbi tedavi gerektirir.
Yüzünüzdeki ağrının nedenini bilirseniz ona uygun bir tedavi yöntemi bulabilirsiniz. Olası nedenler arasında ağız ve diş sorunları, migren, sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonları veya kabakulak sayılabilir. Bir diş sorunu, stres, yanlış duruş veya hasar kaynaklı çene eklemi rahatsızlıkları da ağrılara neden olabilir.
Temporal arterde ödem oluşunca şakakların birinde veya her ikisinde de devamlı bir ağrı olur. Bu ciddi rahatsızlık genellikle 50 yaşın üstündeki kişilerde görülür ve acil tedavi gerektirir. Yine yaşlılarda rastlanan trigeminal sinirinin zedelenmesi de yüzde kısa süreli ağrıya neden olur.
Zona diye bilinen ve varicella zoster virüsünün neden olduğu yüz sinirlerinin iltihabı da yüzün etkilenen tarafında rahatsızlık ve hassasiyete neden olur. Zonada birkaç gün içerisinde kabarcıklar halinde bir dökündü ortaya çıkar. Ağrı bunlar geçtikten sonrada bir süre devam edebilir.
Dişlerinize iyi bakarak stresinizi azaltarak ve herhangi bir enfeksiyonu zamanında tedavi ederek yüz ağrılarını önleyin.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK