Wilson hastaları için diyet

0
250


 
Kalıtsal bir hastalık olan Wilson hastalığı için bilindik bir tedavi yöntemi yok denebilir. ANCAK hastalığı düzene sokan diyet yöntemleri, öneriler, hafifleten bitkisel çay ve kürler mevcuttur. Sizlere tedavi konusunda pek yardımcı olamasak da diyet önerilerini sunmak istedik. Bu önerilere dikkat ederek hastalıkla mücadelenin en iyi yolunu bulacaksınız.

Bir besin ürünün oluştuğu toprakta ve besin olana kadar geçtiği aşamalarda işlendiği yerlerdeki bakır içeriği ürünün içindeki bakır kapsamını belirler. Bakırsız diyet genellikle bakırdan zengin besinlerin yenmemesi ile olur. Bu besinler genellikle sakatatlar (karaciğer, dalak vs), kabuklu deniz hayvanları (midye, istiridye, yengeç, ıstakoz, karides vs.), saf buğday, kurutulmuş çekirdekler, bezelye ve çikolatadır. İçilen sudaki bakır miktarı eğer litrede 100 mikrogramdan fazla ise demineralize su (1 mikrogram/lt bakır içermelidir) kullanılmalıdır. Alkol kullanımı kesinlikle yasaktır. Alkol karaciğerdeki zararlanmayı iyice arttırır. Besinlerin üzerindeki etiketleri iyice okuyunuz. Yemekleri pişirmek için bakırlı kapları kesinlikle kullanmayınız. Bakır içeren rahim içi araç kullanımına da ayrıca dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK