Vücuttaki yağ bezeleri nasıl geçer

4
856

yag bezesi nasil onlenir
 
İnsan vücudunda yağ bezeleri oluşabilmektedir. Cildin altında bulunan yuvarlak yağ birikimlerine yağ bezesi denir.
Yağ bezeleri vücudun belli bölgelerinde meydana gelmektedir. Genelde sırt bölgesinde, göğüs bölgesinde, bayanların cinsel organlarında, erbezleri torbalarında çoğunluk olmak üzere vücuttaki tüm bölgelerde yag bezeleri görülebilmektedir. Yağ bezelerinin içi açıldığı zaman içinde bulunan keratin açığa çıktığı için kötü kokmasına yol açmaktadır. Daha çok vücutta kıl olan yerlerde bulunmaktadır. Yağ bezeleri bu kıllı bölgelerde olur ve fark edilmezse yağ bezesinin olduğu bölgelerde kılların dökülmesine yol açabilmektedir. Vücuttaki bu yağ bezleri cilt üstünde büyür ve çıkıntılık oluşturur. Yeni çıkarken fark edildiği zaman erken müdahale edilebilmektedir.
Yağ bezeleri iyice büyüyerek enfeksiyon kapabilmektedir. İltihap kaptığında yağ bezeleri ağrılara yol açmaktadır. Yağ bezeleri çok büyük olabilir. Normal yöntemlerle geçmeyebilir. Küçük bir operasyonla ameliyat edilerek bu yağ bezelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Ameliyat yapılan bölgede tekrar yağ bezesi de çıkmamaktadır. Doktora gitmeden evde kendi uyguladığınız yöntemlerle yağ bezelerinden maalesef tamamen kurtulamazsınız. Kendi uyguladığınız yöntemle yağ bezelerini daha da zarar verebilirsiniz. Tamamen kurtulmak istiyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.
Hemen doktora gidemediğinizde bir bezi sıcak su ile ıslatıp yarım saat kadar yağ bezesinin üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde yağ bezesini küçültebilirsiniz yağ bezesinin iltihaplanmaması için sıkıp patlatmamanız gerekmektedir. Güneşte uzun süre kalmaktan uzak durun.
Neler yapılabilir?
Kendi başınıza asla sıkmayın. İltihap toplar. Günde birkaç kez sıcak su ile ıslanmış ve sıkılmış bezi yarım saat kadar yağ bezesinin üzerine koyun. Yağ bezesi bu sayede küçülecektir. Yağlı kremler kullanmaktan kaçının. Temizliğe ve hijyene çok dikkat edin. Bu yağ bezelerinden tamamen kurtulmak için mutlaka doktora başvurun.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba
    1976 doğumluyum benim göğsümde sol böbreğimin üstünde sağ kol dirseğimde yağ bezesi cıktı psikolojim bozuldu bir hastalığın habercisi olabilir mi? acaba göğsümdeki biraz ağrı veriyor ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz çok sevinirim saygılar.

  2. Öncelikle geçmiş olsun… Yağ bezeleri hakkında değil ama göğsünüzdeki ağrı için bence bir an önce doktora gitmenizde fayda var. Yapılacak tahlil ve raporlar hastalığın olup olmadığını ortaya çıkacaktır.

  3. Mrb, yuzumde yag bezesi cikmisti kendiliginden patladi ve gecti fakat bi kac batik gibi iz kaldi diger yanagimdan da cikti baya buyudu plastik cerrahi bosaltti icini antibiyotik verdi. Bu bezeler tekrarlar mi tekrarlamamasi icin ne yapmaliyim. cevap verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler….

  4. Boyun ve Omuz arasında boşlukta şişlik oluştu doktor lipom dedi ama büyüyor bunun ameliyatsız tedavisi mümkün mü çok kötü görünüyor