Vücutta oluşan çatlaklar nasıl geçer

0
205

Cildimiz bizim en doğal giysimizdir. Bu giysimize yeterince özenli ve bakımlı davranmalıyız. Yeterince bakamadığımızda cildimizde pullanmalar ve çatlaklar başta gelmektedir. Bir ev hanımıysanız dikkat etmeniz gereken ilk konu kimyasal maddelerle temizliğe başlamadan önce mutlaka eldiven giymemiz olmalıdır.

Cildimize doğal bakım kür seçenekleri ve esanslı banyolar sunmakta yine bizim elimizdedir. Vücudumuza ne kadar özen gösterirsek onun kadar güzel ve kusursuz görünmemiz doğal olur. Vücutta yanlış hareketler sonucu veya doğal ortamdan kaynaklanan çatlakların geçmesi de yine bizim özenimize bağlıdır.

Gerekli derecede krem sürmemiz gerekmektedir. Bu krem orta derecede yağlı vücudu nemlendiren özler bulundurmalıdır. Gerektiği kadar gereken düzende kullanırsak çatlaklarımızı yumuşamaya ve zamanla azalmaya başlayacaktır.

Çatlaklar vücudumuzun birçok yerini kaplamışsa doktora gitmekte çok fayda vardır. Doktorlar bu işi tahlillerle araştırarak altında başka bir sır hastalığın yatıp yatmadığını anlayabilmektedirler. Vücutta birçok hastalık vardır. Bunlardan bazıları da böyle bir yan etki ortaya çıkarabilmektedir. Vücuttaki çatlakların diğer çözümü ise ceviz yağıdır.

Ceviz yağı çatlak olan bölgeye sürekli ve düzgün bir şekilde yedirilmelidir. Vücudun çatlaklardan dolayı kirli ve kaba bakımsız gözükmesi doğaldır. Bundan dolayı utanmamız gereken bir durum yoktur. Bazılarımızın doğal bir sonuç olarak başına gelirken bazılarımızın ise sadece çalıştıkları ortamdan dolayı ellerinde veya ayaklarında çatlaklar oluşmaktadır.

Mermerciler de sürekli bir tinerle iç içe olduğundan dolayı bu işi yapanların hepsinin elleri çatlamıştır. Çatlakların arasından ellerini zorladıklarında kızıl kızıl kan gözükmektedir. Halı yıkamacılarında ise ayakların da belirgin çatlaklar görülmektedir. Çünkü onlarda halı yıkarken deterjanlı suyla yüz yüze kalmaktadırlar. Bu işi yapanlar yürürken sıkıntı çekmektedirler.

Yaşam da vücudumuzun her organı çok önemlidir. Dış görünüşümüz daha da önemlidir. Ona sahip çıkmak için böyle durumlarla karşılaştığımızda önlemlerimizi almalıyız.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK