Terlemenin faydaları

1
322


 
Terlemek bazı insanlar için külfet olarak gözükse de faydaları aslında bilinemeyecek kadar çoktur. Vücuttaki fala suyun terle atıldığını biliriz. Yeterince terlemenin çok yürümek veya koşmakla alakası da yoktur fazla. Bazı insanlar ben terleyemem der. Bazıları ise durdukları yerde terlerler. Terimiz bizim birçok hastalığı dışarı atmamızı sağlar.

Ama aşırı terliyken soğuk su içmemeli veya rüzgârda durmamalıyız. Buda bizim gribal enfeksiyonlara yakalanmamız riskini arttırır. Grip bilinen üzere bazı insanlarda çok ağır bir hastalık etkisi yapmaktadır. Hastalık geçene kadar yataktan çıkamamaktadırlar. Eski nenelerimiz grip olanlara soğuk alanlara terlemelerini tavsiye ederlermiş. Nitekim bu yöntemde işe yarıyor. Aslında çok garip bir durum terlediğimizden dolayı aldığımız bir hastalığı geri terleyerek atmak.

Terlemek işte burada da görüldüğü gibi birçok hastalığı üzerimizden def etmektedir. Terleyemeyen insanlara yine bol su içecekleri bir diyet çok iyi gelecektir. Günden iki buçuk litre bir su içmesi gerekmektedir. Yirmi yaşını geçmiş yetişkin bir insanda bu üç litreyi bile bulmaktadır.

Terlememiz için vücudumuzun derisindeki gözeneklerinde yeterince temiz ve rahat olması gerekmektedir. Bunu da ancak sağlam alabileceğimiz bir duş sağlamaktadır. Terleyemeyen insanların fırsat buldukça duş almaları tavsiye edilmektedir. Düzgün ve sağlam şekilde alınan bir duş vücuttaki kirlerin atılmasında ve gözeneklerin açılmasında çok önemli bir rol almaktadır.

Terleyemeyen insanlar düzenli bir şekilde spor yapmaları da yeterince önemlidir. Sporlarını sabah ve akşam diye günde iki defa birer saat yapabilirler. Bu yorucu tempo onların terlemelerini daha da kolaylaştırır. Bu yüzden terlemeleri rahatlayacağından dolayı yakalanacakları hastalıkların sayısı da azalacaktır.

Diyet ve spor ikisi bir arada 4 haftaya varan muhteşem bir zamanda kendisini belli edecektir. Terlemenin faydalarından dolayı bu konuya lütfen özen gösterelim.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Terlemenin vücut için faydalı olabileceğini hiç düşünmemişdim. Ter kokusunun kötü kokmasının nedenide bu olmalı vücutta bulunan insan sağlığı için tehlike arz eden maddelerin atılması