Ses kısılmasına ne iyi gelir

2
2100

Ses kısıklığı genelde bağırma, soğuk algınlığı, üşütme, soğuk içecek içme gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Sesin incelmesi veya kalınlaşması problemi seste bozukluk olduğunun göstergesidir işte bunun genel adına ses kısıklığı diyoruz. Ses kısıklığı inanılmaz derecede rahatsız edici bir hastalıktır. Nasıl desem mesela sesinizin kısık çıktığı zamanlarda konuşmak istersiniz ama fazla konuşamazsınız sesinizin kısık ve hışırtılı çıkması çevredeki insanları da rahatsız edici niteliğe sahiptir. Mümkünse soğuk içeklerden uzak durun ve sesinizi yormayın.

Ses Kısıklığı için öneriler

  • Ballı süt için ılık veya orta derecede ki bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı hakiki balı katarak karıştırıp için bu sayede sesinizin açılması ve boğazınızın da yumuşaması için idealdir.
  • Orta derecede 1 bardak ılık su için ses tellerinizi açar ve sesinizi yerine getirir.
  • 1 adet çiğ yumurta sarısını karıştırıp için ses tellerinizi yerine getirir
  • Nane, Ihlamur tarzı çay karışımları için
  • Hakiki baldan bir tatlı kaşığı ağzınıza alın bu sizi rahatlatacaktır.Yukarıda saymış olduğum adımlardan her hangi birini uygulayın sesiniz 1–2 içerisinde yerine oturacaktır.

    Özellikle bu olay şarkıcıların ve ses sanatçılarının başına daha çok gelmektedir. Onlarında uyguladığı birkaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum sanatçılar ses kısıldığı zaman bir bardak ılık süte pekmez ve balı karıştırarak içerler böylece sesleri daha çabuk yerine gelir. Eğer aşırı derecede bronşit, astım, boğmaca gibi hastalık geçirdiyseniz uzmanlara danışarak yardım isterseniz sizin sağlığınız için daha iyi olur. Bu yazımızda ses kısıklığı ile ilgili konulardan bahsettik sesinizin telleri ve boğazınızın nasıl yumuşatılması gerektiği ile ilgili bir takım bilgileri sizlere sunduk faydalı olabilmek için çalışıyoruz. Kıymetinizi bilin kendinizi koruyun

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR