Rahim ameliyatı nasıl yapılır

0
241

rahim ameliyati nasil yapilir

Kadınların hayatını değiştirecek rahim ve yumurtalık nakli sayesinde hayallerine kavuşup hem hamile kalıp bebek sahibi olabilecekler hem de menopoz dönemlerini geciktirerek hamile kalma şanslarını yükseltecekler. Yumurtalık nakli hakkında çalışmalar ABD, Belçika’da yapılmakta… Ülkemizde denenen rahim nakli başarılı olmuş ancak hamilelik sürecinin sonu iyi bitmemiştir. 40 lı yaşlarda hamile kalmak isteyen anne adayları için genç yaşlarda dondurulmuş yumurtalıklar sayesinde mümkün olacak.
Yumurtalık nakli işi zor bir uygulama değil, ülkemiz ‘de şimdi kanser tedavisi görmekte olan kadınların yumurtaları dondurulmaya izin veriliyor, fakat yakın tarihte ülkemiz ‘de de tüm kadınlara uygulanmaya başlanacaktır.
Yumurtalığını dondurarak, istediğin yaşta anne olabilirsin. Yumurtalık naklini şimdiye kadar dokuz tek yumurta, bir de çift yumurta ikizi denedik. 8 kadın, yardımcı olan yöntem olmadan kendi hamile kaldı. İlk vakada yumurtalık dokusu ikizinden alındı ve taze olarak dondurmadan naklettik. Hamilelik tabi yöntemlerle sağlandı. Ancak bir süre sonrasında nakledilen yumurtalık tükenmiş. 3 yıl dondurularak sakladığımız yumurtalık diğer parçası da nakledildi.
Hasta ikinci çocuğa gebe kaldı. Bu yöntemin 2 şekilde yapılabilir. Birinci yöntem de yumurtalıkta sorun olduğu için başka bir kişiden tüm yumurtalık nakletmek. Bu rahim naklini böbrek nakli şeklinde düşünebilirsiniz. Sistem aynı başka bir insandan alınıp ihtiyacı olana verilmesidir.
Modern zamanın kadını, genç doğurmak istemiyor.
Yumurtalık naklinde diğer yöntem ise kadının yumurtasının bir kısmının alınıp dondurulmasıdır. Bu işlem genellikle genç yaşta gebe kalmak istemeyen kadın tarafından ilgiyle karşılanıyor. Bu yöntem, ayrıca genç yaşta vücudu kanser olan kadın için de çok önemli! 20 yaşta kanser olan kadın bu yöntemle yumurtalığını dondurur ve tedavi bittikten sonra hamile kalabilir.
Rahmi olmayan kadın da anne olabilir. Rahim nakliyle ilgili ilk çalışma 2000 yılında Arabistan’da yapıldı, Bu ilk denemede kadın vücudu 60 gün sonrasında rahmi reddetmesiyle uygulama başarısız oldu. İsveç’te rahim nakli ilk olarak farede daha sonrasında koyunda ve maymunda denendi. Başarılı sonuç elde edildi ve 3,5 yıl sonra insanda da rahim nakli başarıyla gerçekleştirilebilecek bilim adamlarının bu konuda araştırmaları ve çalışmaları hızla devam ediyor.
Bir kadın için dünyadaki en büyük mutluluk elbette çocuk sahibi olmaktır. Bu onlara verilecek en güzel hediyedir. Bundan mahrum olmaması için rahim nakli bekleyen çok fazla insan vardır. Araştırmalar yüz güldürücü.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK