Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Karabiberin Faydaları ve Zararları

0
938

Karabiber

Karabiber birçok yemekte tat lezzet olarak kullanılır. Pul biber tüketimini az kullananlar karabibere daha çok rağbet gösterirler sizce neden? Pul biber yenildikten sonra mide ağrısına sebep olabiliyor. Tabi bu bünyeden bünyeye değişse de durum bu. Karabiberin ateş düşürücü etkisi, iştah açıcı olması, hazmı kolay olması, vücuttaki mikropların düşmanı olmasıyla tercih sebepleri arasına giriyor. Bal ve karabiberi karıştırıp biraz tereyağı eklendiğinde grip hastalığında büyük bir ilaç oluyor.
Bilinen bileşenleri: uçucu yağ ve bir alkol it olan piperin içerir

Özellikleri: yaprak dökmeyen bie tırmanıcı bitkidir. Yaklaşık 5 metreye kadar uzayabilen bitki odunsu ve çok yıllıktır. Yaprakları yürek biçiminde ve damarlıdır. Çiçekleri sarkıktır. Meyveleri küçük ve sapsızdır. Meyveleri olgunlaşmadan evvel toplanıp kurutulur. Hindistan’da yabani olarak yetişen bitkinin birçok ülkede kültürü yapılır.
Önerilen hastalıklar: Ateş düşürücü etkisi önemlidir. İştah açıp, hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gazı söktürüp, gaz birikmesine engel olur. İdrar söktürür, enerji verir. Cinsi istekleri Kamçılar, sinirleri kuvvetlendirir. Baharat olarak birçok et yemeğinde, dolma harçlarında, Çorbalarda, hamur işlerinde, salça ve soslarda tane ya da toz olarak kullanılır.

Yen etkileri: Damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikâyet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdır. Midesi rahatsız olanlara dokunur.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK