Probiyotik besinler

0
208

 

Probiyotik besinler sindirimi kolaylaştıran besinlerdir. Probiyotik besinlerle daha rahat bir sindirim olayı gerçekleşir. Probiyotik besinler genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar Doğal ve doğal olmayan olarak. Bunları size anlatmaya çalışacak ve bu arada kullanımı hakkında da bir kaç küçük ipucu vereceğiz.
Doğal probiyotik besinler doğada bulunan ve özel çaba istemeyen besinlerdir. Kişisel olarak bunları pek çok kişi bilir. Bunlara örnek vermek gerekirse kefir ve kımız gibi besinlerdir. Bu iki besin ve diğerleri atalarımızdan günümüze kadar gelmiş ve tarihi açıdan da önemli olan probiyotik besinlerdi. Katkı maddesi veya bir değişim olmadığı için probiyotik besin olarak çok yararlıdırlar. Doğal probiyotik besinlerin işlevliği konusunda şüpheye düşülmemelidir.
Doğal olmayan probiyotik besinlerde birçok annenin bildiği besinlerdir. Bu besin türlerine bebek mamaları, meyve suları, bazı süt ürünleri gibi ürünler girmektedir. Biline üzere bunlar mutfaklardan çıkan doğal ürünlerin hiçbirisi gibi olamaz ve kimyasal yönleri de haddinden fazladır.
Probiyotik besinlerin yaraları sanılan fazladır. Bu yaralar kişinin çok büyük hastalıklar geçirmesini önlemektedir.

Yetişkin insanlarında kullanmasını tavsiye ederiz. İlk olarak size sindirim kolaylaştırdığını söylemiştik. Böylece ishal ve karın şişkinliği gibi pek çok hastalığın önüne geçebilmektedir. Vücudun mikroplardan çok çabuk etkilenmesini de önlemektedir. Bağışıklı sisteminin güçlenmesini sağlar. Bilinen üzere probiyotik besinler kanserle tedavi yöntemlerinde de öncelikle önerilmektedir. Bu önerilerden de anlaşıldığı gibi probiyotik besinler kanser konusunda da önleyici olarak görev yapabilmektedirler.

Bayanlara özel olarak menopoz dönemlerindeki sıkıntıların geçmesinde de çok faydalıdır. Metabolizmadaki bozulmalardan dolayı oluşan yan etkilerden dolayı çıkabilecek türlü sorunları engelleyebilmektedir. Eskilerin dediği bir efsane kımızın insana beş aslan gücü verdiğini söylemeleridir. Kırkını geçmiş insanlarda kemik erimesinin başladığı da bilinen bir gerçektir. Probiyotik besinlerle kemik erimesi de önlenebilmektedir. Probiyotik besinler kalsiyumu da gerektiğince sağlayabilen besinlerdir. Gerektiği kadar kalsiyumu sağladıklarından dolayı kemik erimesini de önleyebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK