Makattan sıvı gelmesinin nedenleri

0
232

makattan sıvı gelmesi

Makattan sıvı gelmesine yol açan pek çok sağlık sorunu bulunmaktadır. Kimileri makattan sıvı gelmesini çoğu zaman önemsemez, ancak basit bir problem gibi görülen makattan sıvı gelmesi ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Makattan sıvı gelmesinin nedenlerinin başında ise sindirim sistemini ilgilendiren hastalıklar gelmektedir.

Stres ve psikiyatrik durumlar sonucunda sindirim sisteminin bozulması makattan sıvı gelmesine sebep olabilir. Irritabl bağırsak sendromu da bu sebeplerden bir tanesidir. Makattan sıvı gelmesinin en önemli sebepleri arasında gösterilen ırritabl bağırsak sendromu, karın ağrısı, dışkının kıvamında ve miktarında artış, haftada üçten az ya da günde 3′den çok dışkılama, dışkılama ihtiyacını giderememe hissi, dışkının çok sulu ya da katı olması gibi belirtileri de bulunmaktadır.

Makattan sıvı gelmesi şikayetinin yanı sıra bu şikayetlerinizde varsa ırritabl bağırsak sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bağırsağın hareket sistemine ait işlev bozuklukları makattan sümüksü sıvı gelmesine neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların yaşanmasında çevresel stresinde payı bulunur.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK