Kilo vermeyi sağlayan yiyecekler

0
169

kilo vermeyi sağlayan yiyecekler

Kilo vermemiz için az yemek yemek ve egzersiz yapmamız şart. Yediklerinizi değiştirerek iştahınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz. İşte kilo vermezini sağlayacak olan besinler:
1- Yumurtanın nerdeyse tamamı protein olduğu için bir tokluk hissi verir. İki dilim ince kesilmiş ekmek, Az miktarda yağsız peynir ve 1 yumurta yiyerek bütün gün tok kalabilirsiniz.
2- Ayva elma ve armutta bolca lif var. Özellikle şeker ve kolesterol düşüren pektin adı verilen eriyen lifleri içermeleri bu meyveleri faydalı hale getiriyor. Öğün aralarında tükettikçe tok hissi veriyor.
3- Yemeğinizin içinde et olması tokluk hissini artırır. Ayrıca et ve balıkta bol bulunan lösin adı verilen aminoasit kaslarınızın kalori harcamasını daha kolay hale getiriyor.
4- Sızma zeytinyağının içinde bulunan omega 6 asitleri, kalori yakmanızı kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden günde 1 çorba kaşığı zeytinyağı tüketmelisiniz.
5-Bir öğünde 1 çay kaşığını 4te biri kadar tarçın tüketmek insülin artışını azaltır ve tok hissetmenizi sağlar.
6- Sirke midenin boşalımını yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor.
7- Yemekten önce yarım greyfurt veya 1 greyfurt suyu içerek başka bir şeye başvurmadan üç ayda 1,5 kilo verilebildiği ortaya çıktı. Greyfurt meyvesinin içindeki fito kimyasallar insülin seviyesini düşürdükleri için iştahı azaltıyor.
8- Yulaf ezmesi ve yulaf içinde bulunan lif sayesinde uzun saman tok tutuyor. Sabah kahvaltısında tüketildiğinde daha yararlı oluyor.
9- A ve C vitamini içeren salatalık birazda lif içerir ve aynı zamanda düşük kalorisi olduğu için atıştırmalık tüketmeniz tavsiye edilir.
Kabuklu kuruyemiş, tuzsuz şamfıstığı, kabuklu ceviz, yerfıstığı tuzlu atıştırmalıklara olan özlemi gideriyor, daha sağlıklı beslenmeyi sağlıyor.
11- Badem en çok kilo vermeye yarayan kuruyemiştir.
12- Bitter çikolata yağ ve düşük kalorili olmadığı halde siyah çikolatada sağlığa yararlı fazlalıkla antioksidan içerir. Küçük bir parça siyah çikolata tatlı ihtiyacınızı giderir.
13- Baklagiller Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, baklagiller tüketiminin bağırsaktan ‘kolesistokinin’ salgılamasını artırdığını gösteriyor. Bu ‘kolesistokinin’ maddesi iştahı azaltıyor. Fasulye, barbunya bakla gibi baklagiller, kan şekerini az miktarda yükseltiyor, vücuda bitkisel protein ve bağırsaklarınızın ihtiyaç duyduğu lifleri sağlıyor.
14 – Dengeli olarak acı kırmızıbiber tüketmek iştahınızı kontrol etmeye yardım eder. Yapılan bir araştırmada, kahvaltıda acı biber yiyen insanların öğle yemeğinde daha az yiyecek tükettikleri ortaya çıktı ortaya çıktı.
15- Kremalı olan sebze çorbaları dışında, düşük kalorili oldukları ve mideyi hemen doldurdukları için başlangıç ya da yemek olarak tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK