Kıl kökü iltihabı neden olur

0
296


 
Kıl kökü iltihabı genellikle kadınlarda görülen sinir bozucu bir rahatsızlıktır. Koltuk altlarında ve dış genital bölge üzerinde tüylü kısımlarda sıklıkla görülmektedir. Bu bölgeler haricinde, yüz, kasıklar ve kalçalarda da kıl kökü iltihapları görülebilir. Kıl kökü iltihapları kadınlarda çoğu zaman ağrılı şekilde olur. Genellikle oluşan şeklin üst yüzeyi kırmızıdır. Kıl kökü iltihaplarına tıpta genel olarak folikülit denilmektedir. Bu adın verilmesinin nedeni, insan vücudundaki kılların folikül olarak tabir edilen kıl köklerinden büyümeleridir.
Kıl kökü iltihaplarının nedenleri arasında başlıca olarak bakteri ve mantarlar gelmektedir. Stafilokok aureus bakterilerinin vücuda yayılması sonucu bağışıklık sistemi, buna tepki olarak devreye girer. Kıl köklerinde iltihaplanmalar meydana gelir. Vücut enfeksiyon kapmış bölgeye akyuvar gönderir. Bakteri ve ölü hücrelerle dolu bölgede akyuvarların birleşmesiyle de çıban olarak adlandırılan sert yapılar oluşur.
Vücudun bağışıklık sistemini normalden daha zayıf seviyelere düşüren hastalıklar ve şeker hastalığı gibi etkenler kıl kökü iltihaplarının oluşma riskini arttırır.
Genital bölge ve koltuk altlarında görülen kıl kökü iltihaplarının bir başka nedeni ise o bölgelerdeki hijyen ve temizliğe gereken önemin yeteri kadar verilmemesinden kaynaklanmaktadır.
Hava almayan, aşırı terlemeye neden olan ve vücut ile beraber kıl köklerinin sıkışmasına neden olan sentetik kıyafetlerde kıl kökü iltihaplarına neden olurlar.
Uzun süre kullanılan antibiyotikler, hijyenik olmayan banyo ve tuvaletler ve aşırı kilo kaybı gibi etkenlerde kıl kökü iltihaplarına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK