Kasık fıtığının belirtileri

0
218

 

Başınıza gelmişse mutlaka bilirsiniz fıtığı. Beklide hatırlamak bile istemediğiniz ağrılar bile çekmişsinizdir. Aslında belirtileri vardır fıtığın. Biz bunlara dikkat edip bir doktora başvurursak fıtık ilerlemeden tedavi edebiliriz ve dayanılmaz acılar çekmek zorunda kalmayız. Peki kasık fıtığının belirtileri nelerdir?
Çoğumuz fıtığın bir organın bulunması gereken yerden başka bir yere kayması olduğunu biliyoruz. En çok görülen fıtık türü de kasık fıtığıdır. Bu fıtık türü öksürük, ıkınma ve hapşırmayla kasık bölgemizde ağrı hissi vererek kendini belli eder. Bazen ağrı ile birlikte şişlikte olabilir. Hareket ettiğiniz de yani koştuğunuzda, yürüdüğünüzde, eğilip kalktığınızda kasık bölgenizde ağrı hissi oluyorsa bunlar kasık fıtığının birer belirtisidir. Kasık fıtığı daha çok erkeklerde görülür.
Karın bölgesindeki yırtığın büyüklüğü ile içeri giren doku miktarına göre fıtığın büyüklüğü değişir. Ayrıca yırtık kısımdan fazla doku çıkarsa, bu kan dolaşımının durmasına neden olabilir. eğer bu çıkan dokular eski yerlerine itilmezse dokularda kangren meydana gelebilir.
Bir diğer durum ise bu yırtıktan bağırsak çıkmasıdır. Eğer bu bağırsaklar geri itilmezse bağırsak düğümlenmesine neden olabilir. Bu gibi bir durumda hasta hemen ameliyat edilir. Edilmez ise sonuç ölümcül olabilir. Fıtığın tedavisi cerrahi olarak yapılır. Fıtık yüzünden oluşan delik cerrahi yöntemler ile kapatılır. Belirtilerin herhangi birinin sizde oluşması bence doktora gitmeniz için yeterlidir. Eğer bu durumu aksatırsanız yukarda saydığımız durumlar meydana gelebilir ve bu sonuç sizi ölüme kadar götürebilir. Sonuç olarak diyelim ki bu durumu umursamadınız o zaman fıtık bölgesindeki fıtık kesesi sıkışır ve tıp dilinde fıtık boğulması denen durum meydana gelir. Bu durum sizi çok ağrılı dönemlere sürükler. Ağrılar bazen dayanılmaz hale gelebilir. Zaten şişliğin ilk oluşumunda da hafif ağrı vardır ama dediğimiz gibi tedavi altına alınmazsa ağrıların boyutu büyüyebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK