Kalsiyum nerde bulunur

0
276


 
Kalsiyum, başta süt olmak üzere bir çok besin grubunda ve gıdalarda bulunmaktadır. Süt kalsiyum açısından son derece zengindir. Bir bardak sütün içerisinde 240 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Dolayısıyla yetişkin bireylerin günde en az 2 bardak süt içmeleri gerekmektedir. Çocukluk çağındaki bireylerde ise daha çok kalsiyum ihtiyacı olduğundan bu miktar 3 bardak olmalıdır.
Sütte olduğu gibi sütün türevlerinde de bol miktarlarda kalsiyum bulunmaktadır. Özellikle yoğurt çok iyi bir kalsiyum deposudur. Bunun yanı sıra peynir de kalsiyum açısından oldukça zengindir. Günlük yeterince süt içemiyorsanız kalan boşluğu yoğurt ya da peynir ile tamamlayabilirsiniz.
Kalsiyum nerede bulunur? Kalsiyum nerde bulunur? Sorularına verilebilecek bir cevap da yeşil yapraklı sebzelerdir. Bunların başında ıspanak gelmektedir. Ispanak kemik gelişimi için önemli bir besindir.
Kalsiyumun bolca bulunduğu ürünler arasında kurutulmuş meyveler de yer almaktadır. Bu kurutulmuş meyveler; kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm ve benzeri meyvelerdir.
Kabuklu yemişler olan; fındık, badem, ceviz ve kabuklu fıstıklar da kalsiyumun bulunduğu besinler arasında yer almaktadır. Günde bir avuç fındığın çok yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca kolesterole de iyi gelmektedir.
Bu anlatılanların haricinde öyle bir grup var ki neredeyse süt kadar etkili bir kalsiyum deposudur. Kuru baklagiller kalsiyum açısından son derece zengin ve birçok faydaları bulunan bir besin grubudur. Kuru baklagillerin tamamı kalsiyum açısından zengin olma özelliğine sahiptir. Kuru fasulye ve mercimek bunların başında gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK