Kalsiyum eksikliği neden olur

1
307


 
Kalsiyum eksikliği vücutta ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle özellikle büyüme çağındaki çocukların kalsiyum tüketimine büyük dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalsiyum eksikliğine neden olan birçok farklı unsur bulunmaktadır.
Kalsiyum eksikliğine neden olan etkenlerin başında kalsiyumun ince bağırsaklarda yeterli düzeylerde emilememesi gelmektedir. Kalsiyumun kas, kemik ve diş yapısına katılabilmesi için ince bağırsakta emiliminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle kalsiyumun emilimindeki azlıktan dolayı vücutta kalsiyum eksikliği görülmektedir. Kalsiyumun emilimini sağlayan en önemli madde D vitaminidir. Dolayısı ile vücuda yeterli miktarlarda D vitamini alınamaması sonucunda; kalsiyumun ince bağırsaklarda emilimi gerçekleştirilemez ve bunun sonucunda da kalsiyum eksikliği görülür.


Kalsiyumun emilimini azaltarak, kalsiyum eksikliğine neden olan diğer durumlar;
– Aşırı fosfor tüketimi
– Yağlı besinleri fazla miktarlarda tüketmek
– Hareketsizlik sonucunda vücut kaslarını az miktarlarda çalıştırmak
– Sindirim sistemi rahatsızlıkları veya bu sistemi etkileyen hastalıklar
– Aşırı stresli olmak
– Vücuda alınan protein miktarındaki fazlalık
Tüm bu durumların haricinde, vücutta kalsiyum eksikliğinin olmasına zemin hazırlayan bir diğer önemli etken ise vücuda yeterli miktarlarda kalsiyumun alınamamasıdır. İnsan vücuduna kalsiyumu besinler yardımı ile alır. Sütün önemli bir kalsiyum deposu olduğu bilinmektedir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi, kuru baklagillerin tüketilmemesi ve diğer kalsiyum kaynaklarının yeterli düzeylerde tüketilmemeleri sonucunda insan vücudunda kalsiyum eksikliği görülmektedir. Bunların sonucunda kemiklerin sağlığı ve gelişimi olumsuz etkilenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM