Kalıp hazırlama teknikleri

0
151

Kalıp Hazırlama Teknikleri

Kalıp Hazırlama Teknikleri
• Biçki sistemiyle
• Mülaj (moulge) veya drapaj (draper) yöntemi ile kalıp hazırlama
Hazır kalıplarda kalıp çıkarma
Hazır giyim üzerinden kalıp çıkarma
• Pratik yöntemiyle kalıp çıkarma
• Bilgisayar desteğiyle kalıp çıkarma

Biçki Sistemiyle Kalıp Hazırlama
Biçki teknikleri ile çalışan kalıp sistemi, alınmış olan ölçülerin belirli formüller kullanılarak çeşitli hesaplar ile yapılmasıdır. Günümüzde birçok çeşitli yöntemleri kullanılır. Pfaft, müller, İngiliz sistemi, Fransız sistemi vs. bu sistemlerin ortak özellikleri standart bir ölçü tablosu ve hesaplama formülleri ile çalışmalarıdır. Bu sistemleri kendilerine özgü olan kuralları ile standart çizimler ile oluşturulmaktadır.

Mülaj veya Drapaj Yöntemiyle Kalıp Hazırlama
Drapaj genellikle asimetrik, drapeli ve çok kesikli model özellikte olan giysilerin kalıbını çıkarmak için kullanılan bir tekniktir. Drapaj tekniğini çalışmak için ilk olarak beden ölçülerine uygun olacak bir manken seçilir. Drapaj fazla etütlü olan bir yöntemdir bu nedenle cansız mankenle çalışılması gerekir. Model üzerinde mülaj kâğıdı kullanılmasıyla ya da tülbent veya astarla çalışılması sayesinde kalıp elde edilmiş olur.

Hazır Kalıplar İle Kalıp Çıkartmak
Hazır giyimlerde firmaların kalıpları oturmuş giysilere ufak değişiklikler yapılarak (yaka, cep, etek boyu vs.) yeni modeller elde edilmesidir. Ayrıca çeşit çeşit dergilerin paftalarının yardımı sayesinde model uygulanabilir. Kalıplardan yararlanarak kalıplar elde edilmektedir. Doğrudan istenen beden ölçüsüne göre model anahtarından kalıp numara, rengi ve çizgi öğrenilmesi ile hazır kalıplar elde edilebilir.

Hazır Giyim Üzerinden Kalıp Çıkartmak
1.Yol
Giysiyi sökmeden çok keskin ve düzgün bir biçimde ütüleyerek giysinin türüne göre baz kalıp çiziminin dikkate alınmasıyla genişlik ve uzunluk ölçüleri düz ipliği doğrultusunda ölçülerek çizim yapılmaktadır.
2.Yol
Giysi sökülerek parçalara ayrılır ve boy iplikleri düzgün bir biçimde esnetilmeden ütülenerek kopya edilir.
Pratik Yöntemler İle
Malzeme israfıdır. Ölçülere göre temelden kalıp çıkarılması daha uygun olur. Zaman, malzeme ve iş gücü tasarrufu sağlar.
Bilgisayar Desteğiyle
Markalar değişik tasarımlar ve kalıp programlı bilgisayarlar ile kısa bir zamanda model tasarımı, kalıp elde edilmesi ve serilendirme gibi çalışmalar yaparak seri ve kalıp elde edebilir.

Bir önceki yazımız olan Tiroid kanseri nasıl tedavi edilir başlıklı makalemizde Kanser, kanser tedavisi ve Tiroid hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK