Kabızlığa neler iyi gelir

0
223


Kabızlık için şifalı bitkiler
Keten tohumu: kabızlık tedavisinde kullanılan bitkilerin en başında keten tohumu gelir. Özellikle kronik kabızlıkta dilerseniz bütün dilerseniz dövülmüş olarak günde 2-3 kez 3 çay kaşığı keten tohumu almanız bağırsak sisteminizin çalışmasına ve buna bağlı olarak kabızlığı önleyici etki etmektedir. Ayrıca keten tohumunun sindirim siteminde yol alabilmesi için gün içinde en az 8 bardak su içilerek takviye edilmelidir.

Çemen otu: sıvı emici özelliği ile çemen otu kullanacaksanız dikkatli olmanız gerekir. Bolca su ile birlikte alınması gerektiği gibi bir seferde asla iki çay kaşığından fazlasını kullanmayın. Çemen otundan fazla kullanmak şiddetli karın ağrısına sebep olur.

Kabızlık için pratik bitkisel formüller
Formül 1- bir bardak kaynar suya 5–6 yaprak sinameki yaprağı, anason ve rezene birer çay kaşığı havanda ezilip ilave edilir. 15 dakika demlenmesini bekledikten sonra aç karna olmak şartıyla günde 1-2 bardak içmek kabızlığı önlemek için yararlıdır.
Formül 2- sıcak bal şerbeti içmek bağırsak sisteminin çalışmasını sağladığı gibi kabızlığı giderici tedavi sağlar.
Formül 3- günün herhangibir saatinde aç karnına olmak kaydıyla 1 tatlı kaşığı keten tohumu tozu bolça suyla içildiği taktirde bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlığın giderilmesinde fayda sağlar.
Formül 4- özellikle kayısı kurusu, erik kurusu, incir kurusu ve taze incir aç karnına yenir, artından ılık bol su içildiğinde bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Kabızlığı geçirir.
Formül 5- 1 bardak suya10 gram parçalanmış veya ezilmiş keçiboynuzu konur. 10 dakika kadar kaynatılır, elde edilen karışım aç karnına günde 3 bardak içmek kabızlığın giderilmesine neden olur.

Kabızlık için kullanabileceğiniz şifalı taş, renler ve kokular
Zirkon: gerçek renginin kahverengi olmasına karşın, kullanım amacına ve şekline göre ısıtılarak şeffaf ve renksiz hale getirilebildiği gibi; mücevher olarak da kullanılan taşların en meşhur olanı “zirkon” tamamen renksiz olabildiği gibi kahverengi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerde görmekte mümkündür. Zirkon ayrıca zirkonyum elementinin de başlıca kaynağıdır. Mücevher amaçlı tercih edilen zirkon renksiz olanıdır. Zirkon ince ve kalın bağırsağın hareketine faydalıdır, uyumayı kolaylaştırdığı gibi zihni kuvvetlendirmede ve duygusal dengeyi sağlamakta yararlıdır. Kabızlık rahatsızlığına turuncu tondaki zirkon faydalıdır. Ayrıca kabızlığa iyi gelen kokular içinde sandal ağacı ve ıhlamur kokuları iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK