Hamilelikte cilt rengi koyulaşması

2
4711

Hamilelik boyunca vücut yani deri renginde görülen koyulaşmadır cilt rengi koyulaşması. Özellikle siyah tenlilerde açık tenlilere göre daha belirgin olarak görülür. Hamilelerin %90 ından fazlasında görülür. Bu koyulaşmalar bazı bölgelerde daha belirgin olarak görülür.

Hamilelikte Cilt Rengi Koyulaşması Görülen Yerler;

Linea Nigra;

Latince olan bu kelimenin anlamı ‘siyah çizgi’ dir. Göbekten deliğinden kasığa kadar olan bu koyu renkli çizgi belirgin olarak görünür. Eğer ilk gebelikse genel olarak üçüncü aydan sonra ortaya çıkar. Bu çizginin görülmesi bazı toplumlarda bebeğim erkek olduğuna inanırlar fakat bunun gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur.

Meme başında koyulaşma; Areola diye geçen memedeki koyu bölge ve meme uçları hamileliğe bağlı olarak fark edilecek kadar daha

ve meme uçları hamileliğe bağlı olarak fark edilecek kadar daha da koyu renk alırlar.

Hamilelikte Genital Bölge Koyulaşması;

Cinsel organ olan bu bölge ve etrafındaki deri koyu renk alır yine aynı şekilde.

Hamilelikte Kasıkta Ve Koltukaltında Koyulaşma;

Normalinden daha koyu renge sahip olan koltukaltı ve kasıklarda çıkan koyulaşma hamilelikte karşımıza çıkan durumlardan birisidir.

Benler;

Çıkan bu benler genelde kanser olarak anlaşılır halk olarak. Halbuki daha yeni çıkan yada sayıca artmaya başlayan bu benler gebelikten dolayı ortaya çıkar. Her ne kadar kanser sıklığı bu dönemde ortaya çıkması nadir görülen bir olay olsa da birden artan benler için uzman doktora başvurmanızda fayda vardır.

Hamilelikte Cilt Rengi Koyulaşması Neden Oluşur;

Hamilelik esnasında üretimi artış gösteren östrojen, progesteron ve en önemlisi melanosit uyarıcı hormon sayesinde oluşmaktadır.

Hamilelikte Cilt Rengi Koyulaşması Nasıl Seyreder;

Hamileliğin üçüncü ayından itibaren görülmeye başlayan bu durum doğumdan sonra kendiliğinden eski halini alır bazı özel durumlarda u bir yılı da bulabilir.

Hamilelikte Cilt Rengi Koyulaşması Tedavisi Var mı? ;

Hamileliğe bağlı olan bu cilt koyulaşmaları genelde tedavi olmadan eski halini alır.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Hamileliğimin ilk ayları olmasına rağmen yüzümde aşırı leke oluşmaya başladı. Lekeler için önereceğiniz bir krem yada bitkisel bir ürün mevcut mu?

  2. Hamileliğim başladığından beri yüzüm çok koyulaştı bu duruma çok üzülüyorum bu durum geçer mi?