Güne sakin ve rahat nasıl başlanır

0
145

Sabahları yataktan kalkmak adeta işkence gelir. Saatimizin alarmını defalarca erteler saatimiz geldiğindeyse evden biran önce çıkmak için telaşla hazırlanıp evden nasıl çıktığımızı bilemeyiz. Bu her sabah yaşanan bir trajediye döner oysa güne nasıl başlarsanız aynı şekilde devam eder.
Hele ilkbaharın yaklaştığı şu günlerde bahar yorgunluğu ve kanlarımızın hızlanmasıyla oluşan yorgunluk belirtileri sabahları kalkmamızı daha da zorlaştırır.

Günümüzün sakin ve neşe içinde geçirmek istiyorsak, sabahları sakinliği ve sükuneti temel nitelik olarak kazandırmalıyız. Sizde güne dinamik ve rahat başlamanın yollarını ve tekniğini bulmalısınız. Bikadin.com olarak güne sakin dinamik ve rahat başlamanın yollarını araştırdık.

Yarım saat erken kalkın
uykuya ihtiyaç her insanın işi ve yorgunluk derecesine göre farklılık gösterir. Günde kaç saat uyursanız, uyku konusunda doyuma ulaştığınızı düşünür, uyanmakta güçlük çekmezsiniz? Her gün size yetecek kadar uyumaya özen gösterin. Bunun için akşamları erken yatmaya gayret edin. Sabah kalkma saatinizi de normalden yarım saat önceye alın. Erken kalkıp evden çıkmak için sakin sakin hazırlanmak size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Birkaç dakika derin düşünme
Saatiniz çaldı gözlerinizi açar açmaz hiçbir şey yapmadan kendinizi iyi hissetmek için biraz süre tanıyın. Örneğin gözünüzü açar açmaz BlackBerry’den gelen e-mailleri kontrol etmeyin. Sadece nefes almaya, meditasyona odaklanın. Gözlerinizi kapatın, sessiz ve sakin bir şekilde kalın. Zihninizi sakinleştirecek mutlu ve huzurlu şeyleri aklınıza getirin.

Limonlu ılık su için
Metabolizmanızı da etkileyecek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak C vitaminli karışım, sindirim siteminizi harekete geçirir, vücudunuzun besinleri sindirme yeteneğini geliştirir. Ayrıca karaciğerinizin çalışmasına destek olur ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kafein tarzı içeceklerden uzak durun.

Anlamlı bir şeyler okuyun
Etkilendiğiniz bir kitap ya da okumaktan zevk aldığınız bir şair varsa, işte tam da sabah saatleri bir ya da iki sayfa veya kitaptan bir bölüm okumak için en ideal zamanlar. Kısa okuma seansı, zihninizin bunalmadan yavaş yavaş açılmasına katkıda bulunur.

Taze bir nefes alın
Gününüzün güzel ve rahat geçmesi için Pencerenizi açın ve serin sabah havasını derin derin içinize çekin. Bu derin nefeslerle içinize aldığınız oksijen, ciğerlerinizi genişletecektir. Eğer dışarısı güneşliyse biraz balkona çıkın ya da pencereden uzanıp gözlerinizi kapatın ve güneşin yüzünüzü kaplamasına izin verin. Güneşin ılıklığını hissedin ve sakinleşin.
Sabahları yatandan sürünerek değil dinamik ve yaşama arzusu içinde olmak için bu temel unsurlara dikkat etmeniz yeterli.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK