Göz Tansiyonunun başlıca Nedenleri

1
251


 
Göz tansiyonu, Gözün içinde bulunan perspektif sıvının basınc görmesi ile sinire zarar vermektedir. Bu nedenle göz tansiyonu yükselmesi olarak adlandırılır.
Göz tansiyonu gözde ki görme sinirlerine hasar vererek, zamanla görmenin azalmasına ve hastanın görme hissini kaybetmesine yol açmaktadır. Uzman göz profesörlerine göre, körlüğe yol açan hastalıklar listesinin en başında yer almaktadır.
Göz tansiyonu her yaşta insanda görülebilir. Doğuştan, bebeklikte ve çocukluk çağında ortaya çıktığı gibi, Özellikle orta yaştaki insanlarda daha sıklıkta görülmektedir. Göz tansiyonu (glokom) Genellikle hiç bir belirti göstermeden gizlice ilerleyen, sinsi bir göz hastalığı türüdür. Normal göz muayenesi sırasında her hastanın göz içi basıncı mutlaka ölçülmektedir. Eğer basınç normal değerlerin üstündeyse, hasta kayıt listesine alınarak kontrolü sağlanacaktır.

Göz Tansiyon Risk Aşamaları

Yaş ilerlemesi her geçen sene daha da risk altına girmektesinizdir. Aileniz de genetik olarak göz hastasının bulunması. Bu hastalığı size yansıta bilmektedir.
Aşırı sigara kullanımı bu aşamada sigaranın içindeki zararlı maddelerin ve dumanın göze zarar vermesi durumunda risk altındasınızdır.
Şeker hastası olan insanlarda daha çok rastlandığı tespit edilmiştir.
Hipertansiyon göze direk etki etmektedir. Bu süreçte dikkatli olunmalıdır.
Uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımıyla, Etkisini göze vurmaktadır.
Miyop ve göz yaralanmaları özellikle hastalığı tetiklemektedir.
Yukarda sıralamış olduğumuz etkenler göz tansiyonun nedenleri arasında yer almaktadır. Etkin tedavi sağlayan damla kullanımlı ilaç seçenekleri piyasada artmıştır. Tek çeşit damlanın yetmediği durumlarda yanında ek 1–2 çeşit damla kullanılmaktadır. Bu da göz içi basıncını gerekli seviyelere düşürerek hastayı rahatlatmaktadır. Bilinmesi gereken en önemli nokta, tedavinin ömür boyu süreceğidir. Tıpkı Hipertansiyon, şeker hastalığı gibi bu hastalığı da ömür boyu yanınız da taşıyacaksınız ama sizlere tavsiyem ilaçlarınızı düzenli bir şekilde alıp hastalığınızı yavaşlatmanızdır.

www.bikadin.com Türkiye’nin sağlık sitesi.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Genetik olduğunu zannetmiyorum… İleriki yaşlarda stres ve üzüntü ile ortaya çıkan çağın psikolojik hastalığı, bence…