Göz kuruluğu hangi hastalığın belirtisi

Göz Kuruluğu Hangi Hastalığın Belirtileri, Belirtisi, Göz Kuruluğunun Nedenleri, sebepleri, nedeni, sebebi, nedir,

0
144

Göz Kuruluğu hangi hastalığın belirtisi

Gözlerimizin sağlığı ve göz hareketlerinin gerçekleştirilebilmesi için gözyaşı önemlidir.

Gözyaşının kalitesi ve miktarında çeşitli nedenlerden dolayı azalmalar olabilir. Bunun zararları ise göz kuruluğu oluşmasıdır. Peki, göz kuruluğu hangi hastalığın belirtisidir? Birçok insanın sorunu olan fakat tüm ayrıntılarını bilmediğimiz göz kuruluğu, gözlerde yanmalar ve batmalar, kızarıklık ve bulanıklık gibi sorunlara neden olabilir ve kronikleşebilir.

Gözyaşının Göz Sağlığı İçin Önemi
Duman, toz, rüzgâr gibi etkenler dolayısıyla kirlenmiş göz yüzeyini temizlenmesi ve kornea yüzeyinin tahriş olması gözyaşı sayesinde engellenir. Göz kırpılması akabinde gözyaşı, gözün yüzeyine yayılarak göz yüzeyini nemlendirmeye yarar. Toz gibi zararlı etkenleri temizler. Gözyaşı olmazsa göz yüzeyi nemsiz kalır. Bunun sonucunda yanmalar, batmalar ve kızarıklıklar gibi sorunlar oluşur.

Göz Kuruluğunun Nedenleri
Lens kullanımı, lazer ile yapılan göz ameliyatı operasyonları, klimalı ortamlar, fazla ışığa maruz kalma, televizyon izleme, bilgisayar kullanma, yaşlılık, uyku hapları, antidepresan ilaçları, gözün yeteri kadar kırpılmaması, göz tansiyonu, kalp hastalıkları, diyabet, oksijen yetersizliği ve havasız ortamlar göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri
Yanma ve batma hissi, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, bulanık görme ve görme kaybı. Bunların yanında göz içinde yabancı bir madde hissetme, sulanma, göz ağrıması ve karıncalanma gibi nedenler de oluşabilmektedir. Tüm bu belirtiler kişi ve yaşa göre değişebilir.

Göz Kuruluğu Tedavisi
Göz kuruluğu tedavisinde gözün nemli kalmasını sağlamak önemlidir. Bu yüzden öncelikle göz kurumasına neden olan etkenlerin yok edilmesidir. Kuru ortamlarda kalan birinin nemli bir ortamda bulunması veya uzun vakitler bilgisayar ekranına bakan kişinin bilgisayar kullanmaya ara vermesi gerekir. Göz kuruluğu ciddi boyutlara ulaşmışsa, yapay gözyaşı damlaları hatta cerrahi müdahaleler lazım olabilir.

Göz kuruluğunda erken teşhis konulması ve kuruluğun olabildiğince hızlı tedavi edilmesi önemlidir. Gözlerde göz kuruluğu belirtileri hissediliyorsa olabildiğince kısa bir sürede göz doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir. Schirmer gözyaşı testi, boyama veya Slit (kesikli) lamba muayenesi ile gözyaşı miktarı ölçülüp doğru teşhis belirlenmelidir.

Göz kuruluğu tedavisinin amacı, hastaların sosyal yaşamı, mesleği ve rahatsızlığına göre en uygun tedavi yöntemini uygulayıp yaşam kalitesini yükseltmektir.

Bir önceki yazımız olan Lenf drenaj nedir faydaları nelerdir başlıklı makalemizde çanakkale, Sante Form Lazer ve Santeform lazer hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK