Giyimde kalıp hazırlama teknikleri

1
483


 
Kalıp hazırlama giyside tasarımın öneminden de önce gelmektedir. Zaten tasarımcı tasarımı yaparken kalıp bilgisine sahip olmak zorundadır. Çünkü dikimi imkânsız tasarımlar gerçekleştirilemez.
Günümüzde kalıp hazırlama teknikleri 5’e ayrılmaktadır. Bu kalıp teknikleri deneme yanılma yoluyla ve ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır ve yerine göre kullanılmaktadır.
Kalıp hazırlama konusunda modaya öncülük eden ülkeler Fransa, İngiltere ve Almanya olmaktadır. Türkiye, Almanya –Müler tekniğini kullanmaktadır. Bizler ne kadar yapı olarak Almanlara benzemesek de kalıp ölçülerinde değişiklikler uygulayarak kendimize uyarladık.
Kalıp Hazırlama Yöntemleri:
A) Hazır Giysi Üzerinden Kalıp Hazırlama: Bu teknikte hazır olmuş ve satın alınmış bir giysi düzgün bir şekilde mulâja yerleştirilir ve giysinin etrafından işaretlenir kâğıt üzerinde. Giysi kâğıt üzerinden alındıktan sonra dikiş payları verilir ve riga takımıyla düzeltme yapılır.
Eğer bu işlem bir firma tarafından yapılıyorsa giysinin temel ölçüleri firmanın baz aldığı ölçülere eşitlenerek kalıp hazır hale getirilir.
B) Model Paftaları Üzerinden Kalıp Hazırlama: Çeşitli yayınlar farklı modellerin bedenlere göre kalıbını hazırlar ve bunları farklı renklerde ve kodlu bir şekilde sunar bize. Bizlerde istediğimiz modelin kalıbını bu kâğıt üzerinden kopyasını alarak kalıbını başka kâğıda taşımış oluruz. Bu kâğıdı da modeli istediğimiz ve belirtilen bir kumaş özelliği varsa ona uygun kumaşa yerleştirip kesme ve ardından gelen dikiş işlemini yaparız.
C) Bilgisayar Destekli Kalıp Hazırlama: Burada kalıp işlemi çok kısa sürer çünkü pratiktir. Bu yöntemin maliyeti yüksek olduğundan her firma kullanamamaktadır. Günümüz teknoloji çağı olduğundan moda üzerine eğitim veren okul ve kurslarda verilmesi gerekli olan derslerden biri olarak görülmektedir.
D) Biçki Sistemiyle Kalıp Hazırlama: Kalıp üzerine istenilen model uygulanarak kalıp hazırlanır.
E)Drapaj Yöntemi ile Kalıp Hazırlama: Drape Fransız’dan gelen bir kelimedir ve giysiye verilen bolluk anlamına gelmektedir. Drapaj, drapeden gelmektedir. Drape işlemine drapaj denmektedir. Bu yöntemi rahat bir şekilde uygulayabilmek için diğer kalıp tekniklerini bilmek gereklidir. Drapaj tekniği genellikle, haute couture’larda uygulanmaktadır. Drapaj çalışması manken üzerinde yapılmaktadır (canlı veya cansız).

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM