Diş etlerine iyi gelen yiyecekler

0
207

Diş etlerine iyi gelen besinler

Diş etlerine iyi gelen besinlerin başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Ağız sağlığının vücudun geneli için ne kadar önemli olduğunu düşünürsek diş ve diş etlerine o kadar özen göstermek gerekir. Süt tüketiminde az yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmeyi özen gösterelim, zira diş eti sağlığı için oldukça önemlidir. Düzenli süt ve süt ürünleri kullanan kişilerin %40 da diş eti hastalıkları görülmüyor.

C vitamini
Diş etlerine iyi gelen yiyecekler arasında C vitamini kolajen üretimini artmasına yardımcı olur. Zararlı serbest radikallere karşı dişetlerini korur ve dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Narenciyelerde yoğun miktarda C vitamini bulunur. C vitamini içeren meyveler portakal, mandalina gibi meyvelerde bulunmaktadır.

Yeşil çay
Dişeti için Yeşil çayın birçok hastalığın tedavisinde faydasının olduğu çoğu kişi tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır, karteksin denilen bir madde içeren yeşil çay, ağızdaki bakteri miktarını yok olmasını sağlar.

Kuru üzüm
Diş ve dişetlerini koruyucu etkisi olan bir besindir çünkü antioksidan içerir ve ağızdaki kötü bakterileri yok etmektedir. Sağlıklı diş ve dişetleri güzel bir gülümseme sahip olmak için yardımcı maddeler bulunmaktadır.

Şekersiz sakız
Dişler için şekerin zararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak insanlar bunları bile bile yine de şekerli şeylerden vazgeçmemektedir. Şekersiz sakızların dişlere ve dişetlerine oldukça faydası bulunmaktadır. Diş temizliği yapar ve tükürük üretmenize yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK