Deride meydana gelen kızarıklar ve kaşıntılar

0
418

deride meydana gelen kizariklar

İnsanının derisinde belirli nedenlerden dolayı kızarıklıklar ve kaşıntılar meydana gelmektedir. Derideki bu kızarıklıklar ve kaşıntılar alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kızarıklık ve kaşıntıların oluştuğu bölgede şişlik oluşması, dökülme, kızarıklığın biçimi kızarıklıklar ve kaşıntılar hakkında daha fazla bilgiye ulaşılabilir. Bu kızarıklıkların ve kaşıntıların oluşmasının nedenleri arasında sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları cildin çok fazla kuruması ya da çeşitli cilt hastalıkları olabilir.
Ciltteki alerjiler: İnsan derisindeki kızarıklar herhangi bir alerjiyle temas sonucu oluşabilir. Kaşıntının sonucunda da vücutta şişlikler meydana gelebilir. Vücuda giren temastan 1 gün sonra ya da hemen kaşıntı oluşabilir. Siz hiçbir şey yapmadan bu kızarıklıklar kendiliğinden bir müddet sonra geçebilir. Vücudunuzda kaşıntı oluştuğunda bastırarak şiddetli bir şekilde kaşıdığınız zaman kanamalar görülebilir. Bu yüzden kaşıntı oluşan bölgeyi mümkün olduğunca az kaşıyın. Eğer kaşıntılar ve kızarıklıklar kendiliğinden geçmiyorsa mutlaka doktora başvurun. Doktor size kaşıntı ve kızarık için merhem verebilir.
Vücutta oluşan bu alerjiler pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bitkilerden, yediğiniz yiyeceklerden, bitkilerden daha pek çok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için kendiniz için alerji testi yaptırabiliriniz. Böylece nelere karşı alerjiniz olduğunu rahatlıkla bilirsiniz. Uzak durursunuz.
Mantar enfeksiyonları: Vücutta görülen mantar rahatsızlığı sonucunda da kaşıntı ve kızarıklık görülebilir. Daha çok ayak mantarı enfeksiyonlar kızarıklığa ve kaşıntıya yol açabilir. Kırmızı halkalar şeklinde görülebilir. İlerlediğinde ise kaşıntılar giderek artar. Deri pul pul olur. Ayaklarda, ellerde, genital bölgede ya da saç derilerinde daha sıklıklar görülmektedir. Bu gibi durumlarda kaşıntının giderilmesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor size reçeteli spreyler ya da merhem verebilir.
Bazen de cildin farklı sorunlarından da ortaya çıkabilmektedir. Çok fazla cildin kuru olması bile kızarıklık ve kaşıntı meydana getirebilir. Sadece nemlendirici sürerek geçebilir. Sedef hastalığı sonucunda da meydana gelebilir. Evde kendi yöntemlerinize rağmen geçmediğinde mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK