Ciltleri canlandıran besinler

0
219


 
Gazetelerde, televizyonlardaki çeşitli reklamlarda, kozmetik mağazalarında, bir sürü markanın ürünlerinin tanıtımında, bulunan bir sürü kozmetik malzemelerinin aslında vücudumuzun tamamen dışsal yapısı ile ilgili olmaktadır. Bu ürünler ne kadar çok kullanılırsa kullanılsın eğer cildiniz için gerekli olan protein, vitamin, mineral sularını almazsanız sadece ve sadece kısa bir süre için iyileşme sağlamış olursunuz. Yani cildin içsel olarak yeterli besinleri sağlaması demek sağlıklı bir beslenme ile cildin ihtiyacı olan parlaklığı ve canlılığı sağlamış olabilirsiniz. Her gün düzenli olarak farklı renklerde olan meyve sebzeden bol miktarda yiyerek günde düzenli oranda su tüketerek cildin beslenmesine başlamış olursunuz.
Cildin güzelliği ve beslenme şekli
Eğer yeterli miktarda beslenmiyorsanız saçlarınız ve tırnaklarınızda bu çok fazla belli olacaktır. Fazla sigara kullananlarda, düzensiz bir şekilde beslenme alışkanlığı olanlarda güneşe ve soğuğa karşı cildi korumayanlarda yaşlanma belirtileri çok erken yaşlarda görülecektir. İlk önce cilt elastikiyetini kaybeder, kırışıklıklar derin bir hal alır cilt sarkmaya ve oldukça lekelerin oluşmasın başlar. Tabi bunlar ilerleyen yaşlarda görülebilir. Fakat doğru düzgün cilt bakımları ile bu kırışıklıkların 10 yıl kadar ileri zaman dilimine atmanıza yardımcı olur.
Yağ asitleri: Hücrelerde oluşan su kayıplarını omega3 ve omega 6 yağları azaltmaktadır. Zeytin yağı, ceviz yağı, soya yağı, yer fıstığı yağı, hamsi, somon, yağlı balık gibi yağ asidi bakımından zengin olan besinler tüketebilirsiniz.
B vitaminleri: Kepekli tahıllar, balık, et, yumurta bu besinleri tüketerek cildinizi besleyebilirsiniz. Bütün B vitaminleri elastin ve kolajen üretimi için gerekli olan metabolik reaksiyonları tetiklemektedir.
Su: sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yeterli miktarda su tüketmek her zaman çok önemli olmaktadır. Ayrıca su içerek cilde doğallık ve parlaklık kazandırmış olursunuz.
E vitamini: güneşler yüzünden ciltte oluşan lekelerin ve hasarların yok olması için güçlü antioksidan etkisi ile E vitaminin de oldukça yararlanabilirsiniz. Bu vitamin A ve C vitaminleri ile birlikte cildi serbest radikallere kaşı korur. Ayrıca yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini de geciktirmektedir.
Çinko: cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Cildin yağ üretimini dengeler. Daha çok deniz ürünleri, balık ve hububatta bulunmaktadır. Antioksidandır.
Selenyum: Sigara alkol gibi toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Et, balık, deniz ürünleri ve yumurta tüketebilirsiniz. Ayrıca cildi güneşe karşı da korumaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK