Cilde iyi gelen besinler

0
194

cilde iyi gelen besinler
 
Tüketilen besinler cilt sağlığını yakından etkiler. Genel sağlığınız için önemli olan vitamin ve minerallerin yeterli derecede alınması cilt sağlığınız için de aynı derecede önemlidir. Cildin esnekliğini sağlayan elastik liflerin üretimini sağlayan bu vitamin ve minerallerdir. Bu sayede kırışık oluşumunu geciktirirler. Cilde iyi gelen yiyecekler ciltte oluşan tahribatın giderilmesinde de çok önemli rol oynar. Doğru besinlerden doğru miktarda alınan yağ cildin yumuşak ve nemli olmasını sağlar. Su da cildimiz için hayati önem taşır. Gün içerisinde en az 8 bardak bu içmemiz gerekir.
Pek çok kozmetik ürününün içinde de yer alan A vitamini cilt için oldukça önemlidir ve havuçta bolca bulunur. Aynı zamanda süt ve kepekli gıdalar da A vitamini içerir. A vitamini cilt için doğal retinol görevi görür, ki bu maddeyi de neredeyse bütün kozmetik kremlerinin içeriğinde görebilirsiniz. Bu madde cildin iyi görünmesini sağlar.
cilde iyi gelen bitkilerAntioksidan etkisi olan likopen maddesi de en fazla domateste bulunur. Bu madde cildin kırışmasını önler, lekelerden korur ve yaşlanmasını geciktirir. Zararlı UV ışınlarından da cildi korur.
Özellikle alerjik reaksiyonlar sebebiyle tahriş olan cildin yenilenip iyileşmesini sağlayan maddeler ise omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri en fazla somon, tuna gibi yağlı ve soğuk su balıklarında bulunur. Aynı zamanda cildin nem oranını dengeler ve kurumaya karşı korur. Ayrıca somon gibi soğuk su balıkları cilt için önemli olan diğer bir mineral olan selenyum bakımından da zengindir.
Hücre zarını güçlendirerek toksinlerin içine girip tahribata yol açmasını engelleyen maddeleri de ceviz ve badem gibi kuruyemişlerde bulabiliriz. Sağlıklı cilt hücreleri cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda badem E vitamini içerdiği için cildin elastikiyetini korumasını da sağlar.
Portakal, yeşil yapraklı sebzeler, yaban mersini ve yumurta da cilt sağlığı açısından önemli maddeler içerir.
Günlük ihtiyacımız en az 3 litre olan suyu da yeterli miktarda tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK