Çarpıntının Nedenleri Nelerdir

0
151

kalp çarpıntısı

Günümüzde çok fazla insanın yaşamış olduğu şikayetler arasında yer alan çarpıntı, kalp atımının kişiye bir şeylerin yolunda gitmediğini belli etmeye çalışan kalp ritm bozukluğu olarak tanımlanabilir. Çarpıntının nedenleri kalp hastalıklarından olabileceği gibi, kalp sağlığı dışında pek çok problemden kaynaklı olarak da husule gelebilir. Çarpıntı neden olur mutlaka bir uzmana danışarak öğrenmek ve soruna bir çözüm bulmak gerekir, aksi durumda sağlığınız açısından ciddi tehlikeler husule gelerek yaşam kalitenizi düşürebilir.

Kalp atımının düzenli-düzensiz bir biçimde hızlanması veya yavaşlaması sonucunda husule gelen çarpıntının nedenleri ekseri kalbi alakadır eder sağlık sorunlarıdır; ancak az önce de dediğimi gibi kalp dışında başka sorunlarda çarpıntı sebepleri arasında yer almaktadır. Psikolojik sorunlar, kansızlık, otonom sinir sistemindeki sempatik sinirlerin düzensizlikleri, sinir sistemi gerginliği, kalp ritm bozukluğu hastalığı, bir takım ilaçların yan etkisi çarpıntıya yol açan faktörlerdir.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra aşırı efor sarf etme, sigara ve alkol kullanımı, heyecanlanma, üzülme gibi aşırı yaşanan duygular, çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin aşırı tüketimi de geçici çarpıntıya neden olur. Fakat kişi sağlığına, yediklerine, içtiklerine dikkat etmezse, psikolojik sorun yaratacak olaylardan kendini uzak tutmazsa sürekli olarak kalp çarpıntısı ile karşılaşır ve bu durum giderek çığırında çıkan bir hal alır. İşte o zaman çarpıntı başka problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur ve genel sağlığı bozar. Bu sebeple çarpıntıya neden olan faktörlerden uzak durmak, çarpıntıya yol açan hastalıklardan kurtulmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK