Burun tıkanıklığını ne açar

1
532

 

Burun tıkanıklığı kişinin nefes almasını da engelleyen bir durumdur. Burun tıkanıklığı insanları rahatsız eden bir durumdur. Burun tıkanıklığını açmanın yolları birden fazladır.
Burun tıkanıklığı ilk önce oluşumunu engellemekle işe başlanırsa daha kolay açılacaktır. Bazı insanlarımızı ekmek parası için çok tozlu ortamlara maruz kalabilmektedir. Kişilerin bu doğal ihtiyaçlarından dolayı önlem almamaları çok vurdumduymaz bir davranıştır. Bu şekilde davranmak hiçbir insanın tabiatına yakışmamaktadır. Durum pek bir değişik görünse de dikkat edilmesi şarttır. Uzmanların tozlu ortamlar için keşfettikleri pek çok araç gereç vardır. İlk öncelikle toz maskeleri bunlar takıldığında durum en az indirgenebilecektir. Toz maskeleri dışarıdan bir filtre görevi görmektedirler. Havayı içeri bırakıp içindeki tozları ise dışarı bırakan bir yöntemdir. Böylece kişi tozlu havayı teneffüs etmemiş olmaktadır. Bazı toz maskelerinde ise sulu bir yöntem kullanılarak tozların filtre görevi gören beze yapışması sağlanır. Böylece durum daha ferahlatıcı bir hal alır. Yalnız bu durumda her fırsatta bezin temizlenmesi şart bir durumdur. Böylece zararlı bakteriyeller ortadan kaldırılmış olur.
Tozlu ortamlardan uzak durmanın diğer bir yöntemi ise bulunduğumuz ortamın temizliğini iyi yapmaktır. İyi yapılan bir temizlik bütün tozlardan sizleri koruyacaktır. Yalnız bu temizliğin su yoğun şekilde kullanılarak yapılması önemlidir.
Burun tıkanıklığı ortam şartlarının temiz olmasından sonra az sigara içmeyle de bağıntılı bir durumdur. Bunun için ortalama şartlarda aynı değerler birbirinden farklı olarak kalır. Sigara dumanı da bakteriler ve tozlardan daha da farklı maddelerle doludur. Burundaki tıkanıklığa sebep olan sümük sıvısı vücudun içindeki mikroplara karşı savaşıp bunları dışarı atmasından dolayı oluşan doğal durumun bir neticesidir. Çok sigara içme durumunda vücutta zararlı madde daha çok olacağından bu sıvının da üretimi artacaktır. Bu yüzden dolayı burunda aşırı dolmalar meydana gelebilir. Bunun dışında aşırı sigara içimlerinde kişinin burnundan çıkan dumanlar sümüğün akıcılık özelliğini yitirmesine ve burada kuruyarak sert bir duvar oluşturmasına sebep olmaktadır. Burun tıkanıklıkları en çok tozlu ortamlardan kaçınılmasıyla açılabilir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Genellikle doğal ve bitkisel yöntemlerden yanayım. Sağlık konusu ihmale gelmez ve deneme yanılma ile doğru bulunmaz sizde doğal yöntemlerden şaşmayın