Boyun düzleşmesi nedenleri

0
171

 
Boyun düzleşmesi nedenleri genel olarak kişisel anlamdadır. Boyun düzleşmesi nedenleri arasında en sık karşılaştığımız durum oturuş bozukluğu, kemik eğriliği ve kalıtsal faktörlerdir.

Boyun düzleşmesi nedenleri:

Ağırlık kaldırmak: boyun düzleşmesinin nedenlerinden biridir. Ağır kaldırmak. Kişilerin sınırlarının üzerine çıkarak kaldırdığı yüklerden dolayı oluşmaktadır. Bazense kişinin normal ağırlıkta yük kaldırmasına rağmen bunu ardı ardına tekrarlamasından dolayı da oluşabilir. Ağırlık kaldırırken aceleye getirmemekte önemlidir. İlk önce kendimizi tartmalıyız. Daha sonra vücudumuz soğuk ve daha ilk kaldıracağımız yükse vücudumuzu biraz ısıtmalıyız. Bunu ufak tefek spor hareketleriyle yapabilirsiniz. Bu ufak tefek spor hareketleri sizin boynunuza zarar vermenizi önleyecektir.
Ağır işler yapmak: boyun düzleşmesi nedenlerinden bir durum olmakla yoğunlukta ev hanımlarında görülmektedir. Bahar temizliği gibi dedikleri günlerde kendilerini normalden daha fala yormaktadırlar. Normalden daha fazla yorulmaları bu hastalığın çıkmasına sebep oluşturabilir. Normal bir ev kadının bile yaptığı iş baya yorucudur. Kahvaltı hazırla çocuğu okula gönder bulaşık yıka çamaşır yıka cam sil ev sil öğle yemeği yap bir daha bulaşık yıka derken zaten günün hepsini hiç dinlenmeden geçirmektedirler. Birde düşünün özel günlerde bu temizlik kaç katına çıkar. Ev kadınlarının kendilerine dikkat etmesi ve ellerinden geldiğince yorulmamaya çalışmaları gerekmektedir.
Ters hareketlerden kaçınılmaması: Boyun düzleşmesine neden olan ani yapılan hareketler boyun düzleşmesine daha çok etki eden nedenlerden biridir. Buna yine olarak hareket dolu sporları sebep olmaktadır. Bu tür sporlarda aşırı dikkat gerektiğinden etrafınızı algılamak için boynunuzu çok hareket ettirmeniz gerekmektedir. Boyun hareketlerini dikkatsiz olarak ani bir şekilde yapmanıza da sebep olmaktadır. Genel olarak spora ısınma hareketleri yapmamanızda boyun düzleşmesinin sebeplerinden biridir.
Ortopedik yatak kullanılması: Boyun düzleşmesi sebepleri arasında diğer faktör ise kişinin yattığı yada yastıkla tam bir uyum içerisinde olmalıdır. Yatağın ve yastığın insanın yattığı herhangi bir şekilde vücudunu sarmalaması gerekmektedir. Bu sağlanmasa boyunda düzleşmeler görülmesi doğal bir durum olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK