Böbreklere iyi gelen besinler

0
349

bobreklere iyi gelen besinler

Böbrekler toksinlerin vücuttan atılmasında önemli rol oynayan organlarımızdır. Aynı zamanda asit-baz dengesini sağlarlar, kan basıncını düzenlerler ve hormon salgılanmasında da rol oynarlar. Fazla sodyum ve potasyumun tüketilmesi böbrek sağlığını olumsuz etkiler. Böbrek hastalıklarındaki en sık görülen belirtiler mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, beklenmeyen kilo değişimleri, kolay yaralanma ve kanamanın uzun sürmesi, kaşıntı, ödem ve idrar üretiminin azalmasıdır.

bobreklere iyi gelen yiyeceklerTüm hastalıkların erken teşhisi önemlidir. Böbrek rahatsızlıkları için de bunu düzenli kan ve idrar tahlilleri ile sağlanabilir. Doktorların vereceği ilaçların yanı sıra iyi bir beslenme programı da iyileşmede yardımcı olacaktır.
Fazla potasyum alınması böbrekler için sağlıksızdır dedik. Pirinç gerekli enerjiyi sağlayan ve potasyum içeriği az olan bir besindir. Yüksek miktarda potasyum içeren karbonhidratların yerine kullanılabilecek iyi bir yiyecektir.
Fosfor kemikler için önemlidir ancak aynı potasyum gibi onun da fazla alınımının zararlı etkileri olabilir. Bu fazla maddeleri vücuttan atmaya yarayan böbrekleri yorar ve zamanla filtre görevlerini yerine getirememelerine yol açar. Bu noktada soya ürünleri devreye girer ve onların sayesinde fosfor alınımı kontrol altına alınabilir.bobreklere iyi gelen gidalar
Alınan protein miktarı da kontrol altında tutulmalıdır çünkü yukarıda bahsettiğimiz maddeler gibi fazla protein alımı da zararlı olabilir ve atılması böbrekleri yoracağından dikkat edilmesi gerekir. Bunu meyve ve sebze tüketimini arttırarak giderebiliriz ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırabiliriz.
Aşırı sodyum alımı böbreklerin çalışmasını önemli etkiler ve vücutta birikir. Fazla sodyum kan basıncını etkiler ve çeşitli rahatsızlıklara da yol açar. Bu yüzden onun da alınımı kontrol edilmeli ve böbrekler zorlanmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK