Bebeklerde isilik neden olur

0
260


 
İsilik diğer adıyla sıcak döküntüleri bir iki aylık bebeklerde sıkça görülen bir sorundur. İsilik, derideki küçük ter bezi kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleri şeklinde oluşan bir rahatsızlıktır. Bu döküntüler sıcak havalarda ya da bebeğin aşırı sıcak ortamlarda tutulduğu durumlarda artabilir. İsiliğin daha ağır vakalarında kaşıntılı ve su toplayan kırmızı deri döküntüleri oluşabilir. Bu deri döküntüleri birkaç gün içerisinde kaybolabilir, ancak tekrar kendini yenileyebilir.
İsiliğin nedeni olarak bebeğe dar giysiler giydirmek ter gözeneklerini kapatabilir. Bebeği yıkarken kullanılan sabun ve deterjanlar yine bu gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bazı isilik vakaları ise deride oluşan mantar enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.
İsilik daha çok alın, yanaklar, göz kapakları ve bazen de burun da oluşabilir. Ayrıca bel lastiklerinin deri gözeneklerinin tıkadığı bölgeler de de isilik görülebilir. İsiliğe önlem olarak sıcak havada bebeği serin tutmak önemlidir. Nemlendirici kullanıyorsak eğer çok sık olmadan hafif bir şekilde sürülmelidir. Altına konulan bezler sık sık kontrol edilmeli bezler ıslak olduğu zaman değiştirilmelidir. Bebeğin cildi yıkanırken tahriş olmasını önlemek için sabun yerine ılık suyla yıkamak da bir çözüm olabilir. Ayrıca bel lastiği ve naylon donlar kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Hafif isilikler tedavi gerektirmez sadece bebeğin serin yerde tutulması yeterlidir. Deride iltihaba sebep olan ağır isiliklerde bebeğin doktora götürülmesi ve doktorun vereceği hafif kortizonlu bir kremle isilik tedavi edilebilir. Ayrıca mantar karşı bir krem de etkili olabilir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK