Bebeklerde gaz sıkıntısı nasıl giderilir

0
238

Bebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Geçer

Bebeklerin yaklaşık %20’lik bölümünde, 3 hafta–4 ay arasında görülen, sıklıkla akşamları meydana gelen, avutulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir

Bebeklerde Gaz sıkıntısı neden olur?
Davranışsal: Bebeği beslerken doğru şekilde tutamamak ve böylece çok hava yutmasına seneden olmak, emzirdikten sonra gazını çıkarmasına yardımcı olmamaktadır.

Organik: Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, bağırsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçanlar.

Psikolojik: Anne ve babanın ilk çocuklarının olması yani acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan duyduğu ses, görüntü, hislerle baş etmeyi bilmemesi gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.

Ancak genellikle, bunun kendiliğinden 3–4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.

Anne sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?
– Gaz görülme sıklığının fazla olması anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

Kaç aylık olana kadar bebeklerin gaz problemi biter?
– Bebeklerin gaz sıkıntıları genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçebilmektedir.

Anne ve babaların ilk aşamada ne yapmaları gerekmektedir?
– Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı yöntemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3–4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:
Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak tutmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, Lahana, portakal, bağ yaprağı, limon, greyfurt, yeşillikler, domates.(damarlı yiyeceklerden uzak durmalı) Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca anne nikotin, yani sigara içmemelidir. Bazı alerjik bünyeli ( özellikle alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan) anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı takdirde bebekte hem fazla gaz, hem de ishal, deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz problemi geçene kadar).Yani anne iyi gözlemler yaparak bebeğin ne yediğinde rahatsız olduğunu anlamalı ve bu besinleri tüketmemelidir.
Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoruna danışarak, mama değişikliği yapılabilir.
Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve gazının çok olmasına sebep olur.
Bazen emzik vermek işe yarayabilir.
Beslenme sırasında, her 5–10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka emzirme işlemi bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
Gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.
Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (Dikkat! Uyurken mutlaka sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir.
Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak Sıcaklıkta su torbası veya bez konulabilir.
Ilık bir duş aldırmak, özellikle de en çok gazının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.
Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen kimyon, papatya, anason, nane, rezene çayları işe yarar.
Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir? Doktora götürmek gerekir mi?
– Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı zaman, doktora götürüp tüm ağlamaların sebebi gaza bağlı olduğuna, başka bir problemi olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu biraz yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, biraz bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

Gaza karşı ilaç kullanmak doğru mudur?
– Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK