Aşırı burun kaşıntısı nedenleri

0
3553


 
Burun içinde ya da burun ucunda kaşınma hissidir. Kaşınmaya başladığında gittikçe şiddetlenen kaşıma isteği muhtemelen patolojik bir durumun sonucudur. Burun kaşıntısı ile birlikte hangi ek bulguların meydana geldiğine dikkat edilmelidir. Burunda yara olup olmaması, ciltte normalin dışında kabarıklık, renk değişikliği, kızarma, burunda akıntı, ciltte döküntü olup olmaması akla farklı hastalıklar getirir. Hastada hormonsal değişiklikler, solunum yolu rahatsızlıkları, öksürük vb gibi şikâyetlerde olabilir. Ayrıca güneşe maruz kalma, alerji öyküsü, cilt hastalığı, alkol kullanımı, sistemik hastalıklar olup olmadığı da araştırılmalıdır. Basit bir alerjik durum söz konusu olabileceği gibi bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Burun kaşıntısına neden olan en önemli nedenleri de şöyle sıralanabilir.

Güneş lekeleri, Sinek –böcek ısırığı, Alerjik burun, Solunum yolu enfeksiyonu,  Herpes simpleks virüsü enfeksiyonu,  Herpes zoster virüsü enfeksiyonu, Sedef hastalığı, Hipertirodi (guatr cinsi), Mantar, Karaciğer yetmezliği, Kronik böbrek hastalığı, Gribal enfeksiyon,  Sinüzit, Astım, Bazal hücreli kanser, Skuamoz hücreli kanser.

Bir önceki yazımız olan Migren atakları ve migren ağrısına çözümler başlıklı makalemizde migren, migren atakları ve migren nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK