Adet gecikmesine sebep olan hastalıklar

0
176

Adet Gecikmesine sebep Olan Hastalıklar Nelerdir

Adet gecikmesini nedenleri kimi zaman bir takım hastalıklardan mütevellit husule geldiği için, sürekli olarak adet gecikmesi yaşayan, adet düzensizliğine maruz kalan kadınlara uzmanların tavsiyeleri, mutlaka en kısa süre içinde bir hekime muayene olmalıdır. Eğer adet gecikmesi bir kereye mahsus bir olmuşsa, bu durumun nedeni stres, kullanılan bir takım ilaçlar gibi ciddiye alınması gerekmeyen sebeplerden kaynaklıdır. Lakin sürekli yaşanan adet gecikmelerini ciddiye almamak sağlığımızı tehdit eden bir unsura göz yummak anlamına gelir. Bu konuda bilgilenmeniz ve durumunuzu önemsemeniz için sizlere adet gecikmesine sebep olan hastalıklar nelerdir bunlardan bahsettik.

Adet gecikmesine neden olan hastalıklar grubunun başında polikistik over sendromu geliyor. Ekseri gecikmelerin %30’u bu sorundan kaynaklıdır. Adet gecikmesi, yumurtlama bozukluğu ve aşırı kıllanma gibi şikayetleriniz varsa polikistik over sendromundan şüphe edebilirsiniz. Bir diğer adet gecikmesine sebep olan hastalık ise, primer ovarian yetmezliktir. Bu sorun ekseri 40 yaşından önce yumurtalıkta oositlerin tükenmesi sonucu adet olamama olarak tanımlanmakta ve bu problemle karşı karşıya kalan kişiler erken menopoza girdiklerini düşünürler. Çünkü bu rahatsızlık birkaç ay adet görememeye neden olur ve aylar sonra kadın yeniden adet görmeye başlar.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında en önemli sebep hormonal bozukluklardır. Yumurtalıkları uyaran hormon (FSH) , süt salgılatan hormon (prolaktin), troid hormonunun az ya da çok çalışması, böbrek üstü bezi ile ilgili hormonlar (testesteron), bazen ara ara kanamalara bazen de adet gecikmesine sebep olurlar.

Herhangi bir hastalık olmaksızın aşırı egzersiz, aşırı kilo kaybı, fiziksel ve psikolojik stress, aneroksiya nevroza hastalığından kaynaklı hipotalamik amenore hastalığı da adet gecikmesinin sebepleri arasındadır. Hipofiz hastalıkları, doğum sonunda aşırı kanama ve takip eden tansiyon düşüklüğü sonucunda hipofiz bezinin nekroz olması olarak tanımlanan sheean sendromu, çeşitli ilaçlar ve çok fazla radyasyona maruz kalma gibi nedenlerde adet gecikmesine yol açan sebeplerdir.

Bir önceki yazımız olan Cilt bakımı çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel, bitkisel ürünler ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK